Всеукраїнський конкурс філософських стартапів

Всеукраїнський конкурс філософських стартапів покликаний привернути увагу до публічних форм філософського дискурсу та комунікації, які виходять за межі усталених інституційних академічних форматів (офіційна університетська освіта, академічні науково-дослідні установи у царині філософії тощо). Йдеться про підтримку та розвиток публічності філософського дискурсу, посилення його впливу на інтелектуальне і суспільне життя в Україні.

Згідно з Положенням про Конкурс, філософський стартап – це «певний усталений формат (інституція, організація, спільнота, проект) публічної дії, спрямований на осягнення та/чи залучення філософських ідей, концепцій, текстів у процес розв’язання суспільно значущих задач та/чи процес особистого розвитку зацікавлених осіб. Ідеться про проекти, які розширюють поле і способи контактів непрофесійної публіки з надбанням та інтелектуальними пошуками філософської думки».

Критерії визначення переможців: креативність проекту; інтелектуальна якість; інтенсивність та тривалість діяльності; масовість авдиторії та сила культурного впливу (ефект); розмаїття та оригінальність форм діяльності, системність та цілеспрямованість проекту; масштаб зусиль та відданість справі організаторів. Згідно з умовами Конкурсу, до участі допускаються проекти, не молодші за 6 місяців.

Перший всеукраїнський конкурс філософських стартапів було проведено 2018 року. Організаторами виступили: Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Український філософський фонд, Соціологічний центр ім. Н.В. Паніної, Академія публічного управління України.

Процедура підбиття підсумків Конкурсу і нагородження переможців відбулася 15 листопада 2018 року у межах відзначення Міжнародного дня філософії разом із круглим столом "Публічна філософія: освітні і соціальні можливості" за участі конкурсантів. Матеріали круглого столу надруковано у 1 числі часопису "Філософська думка" за 2019 рік. Аналіз результатів Конкурсу 2018 року представлений в цьому ж числі, а також в розширеній електронній версії часопису.
Добірка публікацій, присвячених Конкурсу, доступна за цим посиланням. Перелік переможців, номінантів, а також проектів, що були представлені на позаконкурсній основі через те, що не збіг піврічний термін від їхнього заснування, поданий нижче.
Назва проекту Місто Рік заснування Тип Відзнака

Café philosophique Lviv

Львів 2013 Дискусійний клуб

Гран-прі Першого Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів та спеціальна відзнака за органічне поєднання академічного дискурсу з неспеціалізованим публічним форматом комунікації.

Plato’s Cave

Київ 2018 Дискусійний клуб

Номінація на Гран-прі Першого Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів, а також спеціальна відзнака за найбільший успіх в найкоротший час і гідне поваги прагнення до співпраці з іншими майданчиками публічної філософії в країні.

Intellectuarium

Одеса 2016 Освітній проект

Номінація на Гран-прі Першого Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018), а також спеціальні відзнаки (1) за найбільш комплексний та багатоаспектний підхід у царині публічної філософії; (2) за увагу до проблеми захисту тварин від людської жорстокості та розвиток нового етосу стосунків людини зі світом живого.

Позиція

Міський філософський клуб
Миколаїв 2002 Дискусійний клуб

Спеціальна відзнака Першого Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів за найбільш довготривалий проект у царині публічної філософії (2018).

Метанойя

Філософський альманах
Горлівка, Чернівці 2010 Періодичне видання

Спеціальна відзнака за стійкість і найбільш оригінальне й довготривале видання в царині публічної філософії (Перший всеукраїнський конкурс філософських стартапів, 2018).

Школа глядача

Одеса 2017 Освітній проект

Спеціальна відзнака Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів за кращий проект у царині естетики й практичної феноменології (2018).

Лікей

Київ 2018 Дискусійний клуб

Спеціальна відзнака Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018) за використання найбільш оригінального методу публічної гуманітарної комунікації (інтелектуальний театр).

Магелановий човен

Львів 2016 Дискусійний клуб

Спеціальна відзнака Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018) П. Бартусяку й В. Олінкевичу за найбільший індивідуальний внесок у філософський стартап.

Семінар дослідників східних філософій

Київ 2006 Дискусійний клуб

Спеціальна відзнака за розвиток принципово нового у вітчизняній новітній традиції напряму філософських досліджень.

Філософська лабораторія

Чернівці 2017 Дискусійний клуб

Спеціальна відзнака Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018) за формування моделі сучасної бібліотеки в умовах глобального інформаційного простору.

Про|странство

Електронний журнал
Одеса 2018 Періодичне видання

Спеціальні відзнаки Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018) за (1) найбільш системну інтеграцію філософського стартапу в життя міста; (2) кращий філософський стартап в електронному просторі.

Філософський форум

Черкаси 2013 Дискусійний клуб

Спеціальна відзнака Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018) за кращий філософський стартап, створений українським університетом.

Спільний Проект

Міждисциплінарна група незалежних дослідників
Київ 2012 Дискусійний клуб

Спеціальна відзнака Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів за увагу до проблеми соціальних перетворень.

Cowo.guru

Спільнота мислячих людей
Київ 2018 Дискусійний клуб

OTIUM Academy

Київ 2018 Освітній проект

Біла кава

Київ 2018 Відеоканал / радіо / телепрограма