Café philosophique Lviv

Рік заснування: 
2013
Тип проекту: 
Поточна команда проекту: 
Контактні дані: 
Email: 
Cafephilolviv [равлик] gmail.com
Мета і концепція проекту: 

Надання широкій авдиторії доступу до актуальних сучасних філософських знань та досліджень передових українських вчених, а також імплементація філософії у публічний простір, культурний ландшафт міста і культурні процеси як важливої та навіть необхідної складової. Засновники проекту прагнуть змінити ставлення до філософії як абстрактної й відірваної від життя сфери та перетворити її на доступну кожному діяльність, що говорить про людину і світ, в якому вона мешкає, та ставлять перед собою такі завдання:

  • вписати філософію у публічний й культурний простір Львова як його складову;
  • зруйнувати стереотип, що філософія нецікава й складна дисципліна про далекі, а часом відірвані від життя кожного з нас, речі;
  • показати, що філософія й філософи в Україні є, ведуться дослідження на високому фаховому рівні;
  • сприяти створенню спільноти не тільки фахових філософів, а й осіб, що цікавляться філософією.
Цільова авдиторія: 

Широкий загал громадян, утім, організатори підкреслюють, що вони ніколи не знижують рівень порушуваних проблем та їхнього викладення, намагаючись поєднати невимушену й відкриту атмосферу публічних просторів із кращими академічними традиціями. Події Café philosophique Lviv відвідують від 30 до 150 осіб, авдиторія ресурсів проекту у мережі Facebook та у Youtube – 8-10 тисяч осіб.

Формат і тематика: 

Як і кожен проект, що орієнтований на широкий загал, Café philosophique Lviv робить все можливе, щоб якість представлених тем відповідала найвищому академічному рівню, тому при виборі лекторів організатори керуються тим, наскільки лектор є фахівцем й володіє матеріалом, орієнтуються на його публікації. Хочемо, щоб  Café philosophique Lviv стало платформою, де представлені знакові українські  дослідники й їх доробок у гуманітарних науках, і водночас щоб ці дослідження були доступні широкому загалу. Саме вірність високим академічним стандартам й послідовність у дотриманні якості заявлених тем, не дала Café philosophique Lviv загравати із публікою, пропонуючи прості відповіді на складні питання, чи  скотитись до езотерики, профануючи саму філософію. Ми стимулюємо до самостійного пошуку відповідей й роботи над собою, а також не прагнемо навчити мислити чи прищепити (виховати) певні моральні цінності, оскільки вбачаємо у подібних намаганнях імпліцитні зародки тоталітаризму й сегрегації.

У межах філософської кав’ярні відбуваються не лише окремі лекції (як-от «Аналітична філософія і схоластика» (Андрій Синиця), «Гаррі Поттер і філософія» (Ігор Колесник), «Інше просвітництво» (Іван Іващенко), «У пошуках людини» (Андрій Дахній), а й тематичні цикли («Філософія культури» (Анатолій Ахутін),  «Філософія і література», «Філософія свідомості», «Шлях Ляйбніца до Монадології» та ін.), а також семінари, присвяченні окремим філософським працям (вже відбулися семінари присвяченні працям «Буття і час» М. Гайдеґґера, «Анти Едип» Ж. Дельоза). Станом на кінець 2018 року проведено 42 зустрічі, а також 4 цикли філософських семінарів.

Спікери / автори: 

Спікери проекту – фахівці з вагомим науковим доробком, які є експертами в своїх галузях не лише у межах Львова, а й країни загалом. Серед спікерів: Ігор Карівець (д.ф.н., Львів), Андрій Дахній (к.ф.н., Львів), Олег Хома (д.ф.н., Вінниця), Анатолій Ахутін (д. ф. н., Київ-Москва), Лєшек Кочановіч (д.ф.н.,  Вроцлав), Дамян Федорика (проф., США), Роман Височанський (Нью-Йорк), Павло Содомора (к.ф.н., Львів), ​Ruud Meij (проф., Нідерланди) та майже два десятки інших фахівців.

Публічний розголос: 

Організатори проекту взяли участь у круглому столі часопису «Філософська думка» за темою «Філософія в публічному просторі» (2017)? ставали співорганізаторами філософського майданчику на Львівському форумі видавців, здійснили  електронне видання «Монадології» Ґ. Ляйбниця у перекладі П. Бартусяка. Події Café philosophique Lviv викликають зацікавлення локальних медій та потрапляють до оглядів найцікавіших подій міста.

Відзнаки та нагороди: 

Гран-прі Першого Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів та спеціальна відзнака за органічне поєднання академічного дискурсу з неспеціалізованим публічним форматом комунікації.

Плани та перспективи розвитку: 

Серед планів на майбутнє – постійно діючі філософські семінари, що відбуватимуться паралельно з відкритими лекціями. Розміщення усіх матеріалів кав’ярні у відкритому доступі у соціальних мережах та на платформах Youtube, Mixcloud. Запуск медіа ресурсу із текстами лекцій кав’ярні, а також спеціально підготованими перекладами текстів філософської та суміжної тематики. У майбутньому організатори планується більше зустрічей із лекторами з інших міст України задля представлення загального стану філософії у країні.