Філософський форум

Рік заснування: 
2013
Тип проекту: 
Засновники проекту: 
Поточна команда проекту: 
Історія проекту: 

Организатором проекту є кафедра філософських і політичних наук Черкаського державного технологічного університету. Місцем проведення Форуму став Черкаський державний технологічний університет, та спочатку він був спрямований саме на університетську спільноту. Утім, щороку кількість учасників відчутно збільшувалась, та коло зацікавлених осіб порушило межі університету. З розбудовою громадянського сектору активними учасниками стали саме активні громадяни, яким бракувало як знань, так і культури мислення, та які шукали живильне джерело знань у філософії. Професійна філософська спільнота також долучалася до форуму як особистою участю, так і в онлайн-режимі.

Обраний формат виявився настільки вдалим, а питання, що він порушує, такими актуальними, що Філософський форум став основою для проведення Форуму майбутнього Черкащини, а також Тижня філософії в ЧДТУ.

Чи є цей проект суто університетським? Вже ні, хоч і відбувається традиційно в університетських стінах. Філософія в умовах певного обмеження в закладах вищої освіти знаходить свою аудиторію поза освітнім процесом.

Мета і концепція проекту: 

Створення інтелектуального майданчику популяризації філософської науки, актуалізація публічного виміру філософії шляхом створення комунікативної платформи із залученням зацікавлених осіб, громадськості, засобів масової інформації тощо.

Формат і тематика: 

В рамках проекту ми шукали різні форми – на початку це були класичні доповіді і запитання. Утім, запитань явно бракувало, адже відчувався академізм, що завдавав певні рамки спілкування. Відтоді організатори перебували у пошуках нового формату. Вже в 2015 році організатори звернули увагу на те, що кожен з учасників шукає в філософських проблемах себе (що цілком природньо), і Форум перейшов до формату тематичних платформ: філософія бізнесу, філософія історії, філософія творчості тощо.

Наразі Форум передбачає щорічне проведення основного заходу у Всесвітній день філософії, а також низку заходів впродовж календарного року, що поєднують популяризацію філософської науки із профорієнтаційними і соціально-значущими заходами. У форумі традиційно беруть участь від 30 до 50 осіб. Є старожили і завжди є новачки, які «чули, а тепер хочуть пересвідчитись особисто».

Темами Форуму в різні роки ставали:

  • Філософія для життя (2018).
  • Україна: вчора, сьогодні, завтра… Спроба прогностичного осмислення (2017).
  • Філософія як суспільна потреба в реаліях сьогодення:  виклики, проблеми, перспективи (2016).
  • Статус філософських дисциплін в університеті (2015).
  • Філософський дискурс (2013).
Суспільний ефект: 

Суспільний інтерес до Філософського форуму дозволив створити при кафедрі філософських і політичних наук Черкаського державного технологічного університету Центр соціальних комунікацій як структуру, що займатиметься прикладними дослідженнями та аналітикою в гуманітарній сфері.

Проведення форму викликало зацікавленість у студентів університету; були сформовані реальні бази для проходження практичної підготовки. Філософський клуб при кафедрі став постійно діючим інтелектуальним центром, та коло учасників зустрічей постійно зростає. Є перспективи виходу на міський рівень.

За результатами низки форумів була сформована і офіційно зареєстрована наукова тема кафедри: «Філософські основи соціально-політичного прогнозування».

Публічний розголос: 

Проведення Філософського Форуму перебуває в полі зору місцевих засобів масової інформації, висвітлюється на офіційному сайті ЧДТУ.

Співпраця: 
Партнерами проекту за власною ініціативою стали Черкаський художній музей і Молодіжний центр. Також партнерами традиційно стають: Соціологічна Асоціація України, Департамент освіти і гуманітарної політики Черкаської міської Ради, Департамент культури і зав’язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації, ГО «Центр соціальних комунікацій», ГО «Агенція інвестицій і розвитку».
Відзнаки та нагороди: 

Спеціальна відзнака Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018) за кращий філософський стартап, створений українським університетом.

Де проходять заходи: 

Філософський форум від початку й донині відбувається в стінах Черкаського державного технологічного університету.