Intellectuarium

Рік заснування: 
2016
Тип проекту: 
Поточна команда проекту: 
Контактні дані: 
Email: 
intellectuarium.project [равлик] gmail.com
Історія проекту: 

Проект започаткований у березні 2016 року за ініціативою випускників музичних академій Києва (Микола Барба) та Одеси (Катерина Моцаренко), яким під час навчання радикально бракувало фундаментальних, системно зорганізованих філософсько-гуманітарних знань, навичок критичного мислення, засобів інтелектуально-світоглядної навіґації у складному сучасному світі. На той час на ринку публічних просвітницьких і навчальних просторів було чимало пропозицій розрекламованих тренінґів, псевдонаукових семінарів, а також спікерів, що позиціонували себе як докторів, професорів чи експертів якихось невідомих в академічній царині наук. Тому «Іntellectuarium» від початку прагнув відповідати за якість, рівень, компетенції тих, кого запрошує. Саме тому від самого початку організатори заручилися підтримкою Українського філософського фонду та наукового товариства «Одеська гуманітарна традиція». Головним експертом та керівником проекту стала доктор філософських наук, професор ОНУ ім. І.І. Мечникова Інна Голубович.

Мета і концепція проекту: 

Створення філософсько-гуманітарного сеґменту публічного простору, пошук раціонально-логічних основ стратегії та практики соціально значущих змін в сучасній Україні, сприяння поширенню культури критичного мислення у різноманітних сферах буття, створення дружнього інтелектуального кола людей з суміжними інтересами, стилем життя і мислення, залучення студентів та молоді до філософського життєсвіту.

Цільова авдиторія: 

Упродовж існування проекту охоплену авдиторію можна розподілити на такі сегменти: авдиторія інтернет-ресурсів (сторінки проекту у соцмережах), студенти (ОНУ ім. Мечникова, ОНМА ім. А.В. Нежданової, ОНПУ та ін., відвідувачі бібліотек (Відділ соціокультурної діяльності ООУНБ імені М.С. Грушевського, бібліотека ім. Едуарда Багрицького), відвідувачі музеїв (Одеський музей західного та східного мистецтва, Меморіальний музей К.Г. Паустовського), спільнота зоозахисних волонтерських організацій тощо.

Формат і тематика: 

На кінець 2018 року в межах проекту відбулися освітні заходи у декількох форматах: просвітницький лекторій (зокрема цикл «Де ж логіка?!»), систематичні курси («Критичне мислення», «Практична логіка: механізми мислення», «Кінокод Срібного віку» та ін.), літературно-музичні композиції, майстер-класи, дискусії (зокрема з дітьми старшого шкільного віку у рамках проектів «Школа післязавтра» та освітньої платформи у сфері IT «Аtom Space»), соціальні ініціативи (окремий масштабний проект «Шредингерфест», спрямований на допомогу тваринам, що постраждали від людської жорстокості).

Суспільний ефект: 

Серед ефектів діяльності стартапу слід зазначити: створення постійної публічної платформи з більш-менш сталою аудиторією; здійснення соціально-гуманітарної експертизи культурної та освітньої ситуації в Одесі; створення первинної інфраструктури для неформальної гуманітарної освіти, формування мережі «школа-музей-публічний простір-волонтерські організації-мистецтво» (створення єдиного освітнього поля, що охоплює широку аудиторію зі спільними цінностями); активна взаємодія з університетами; створення благодійного проекту навколо біоетики як області філософсько-етичного знання з одного боку,  та як практичної діяльності із вирішення найскладніших моральних проблем сучасності – з іншого.

Публічний розголос: 

Окрім висвітлення результатів діяльності та розміщення матеріалів дискусій на різноманітних інтернет-ресурсах, організатори представляють проект

в академічних публікаціях (зокрема, Голубович, І. (2017). Іntellectuarium: перші кроки. Філософська думка, 4, 98-102)

та на наукових конференціях:

  • Барба, Н., Голубович, И., Моцаренко, Е. (2018). Логика в публичном пространстве и наследие А.И. Уемова. В Уйомовські Читання-VI: Матеріали Наукових читань пам’яті Авеніра Уйомова (сс. 9-12). Одеса;
  • Голубович, І., Моцаренко, Е. (2018). «Гуманітарна експертиза»: теоретико-методологічний профіль та прагматика. В Місце методології у філософському та конкретно-науковому дискурсі: історія і сучасність. Тези наукової конференції 30-31 березня 2018 р. (сс. 90-93). Львів: Ліга-Пресс.
  • Голубович, І., Барба, М., Моцаренко, К. (2018). Логіка у публічному просторі: досвід освітнього проекту «Іntellectuarium». В Викладання логіки та перспективи її розвитку, VІІI Міжн. наук.-практ. конф. 17-18 травня 2018 р. Київ: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет».
Співпраця: 
Партнерами стартапу стали: факультет історії та філософії ОНУ ім. І.І. Мечникова, науково-просвітницьке товариство «Одеська гуманітарна традиція», ОНМА ім. А.В. Нежданової, Одеське театрально-художнє училище, Одеський музей західного та східного мистецтва, Одеський літературний музей, Єврейський молодіжний центр «Гілель», бібліотека ім. Едуарда Багрицького, ООУНБ імені М.С. Грушевського,  інтернет-видання «Артхів», Меморіальний музей К.Г. Паустовського, Грецький культурний центр,  освітній проект «Школа зрителя»,   платформа неформальної освіти «HUBs of History», спільнота молодих учених «15х4», ТРК «Град», медіакомпанія UA: Одеса,  інформаційне агентство «Вікна-Одеса», «Музей интересной науки», приватна школа «Веда», творчий простір «Тепло»,  книжковий магазин та кінотеатр «Агора Гіппокампус», «Институт продвижения мероприятий культуры» та Школа арт-менеджмента (Одеса), Храм Священномучениці Олександри (Одеський національний морський університет), Волонтерський проект «Кошачье царство».
Відзнаки та нагороди: 

Номінація на Гран-прі Першого Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018), а також спеціальні відзнаки (1) за найбільш комплексний та багатоаспектний підхід у царині публічної філософії; (2) за увагу до проблеми захисту тварин від людської жорстокості та розвиток нового етосу стосунків людини зі світом живого.

Плани та перспективи розвитку: 

У перспективах проекту – вихід на всеукраїнський та міжнародний рівень співробітництва (спікери та інституції), участь у створенні єдиного всеукраїнського публічного гуманітарного простору. Також одне з найближчих завдань – організація, крім одноразових, ексклюзивних курсів, систематичного освітнього продукту з критичного мислення із залученням знаних фахівців університетської та академічної сфери, з перспективою державної високопрофесійної сертифікації. Також заплановано здійснення гуманітарної експертизи інших соціокультурних проектів (Голубович, І., Моцаренко, Е. (2018). «Гуманітарна експертиза»: теоретико-методологічний профіль та прагматика. В Місце методології у філософському та конкретно-науковому дискурсі: історія і сучасність. Тези наукової конференції 30-31 березня 2018 р. (с. 90). Львів: Ліга-Пресс) та сприяння публічному розголосу експертних висновків.  Одна з важливих ліній розвитку проекту – розширення інтернет-авдиторії (створення повноцінного Youtube-каналу, сайту, систематичного архіву матеріалів лекцій, а також розробка онлайн-курсів та проведення якісних трансляцій).

Де проходять заходи: 

Власної локації «Intellectuarium» не має, організатори орендують або використовують на безоплатних умовах різні приміщення. Найчастіше локацією є Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Грушевського (вул. Троїцька, 49), бібліотека ім. Едуарда Багрицького (вул. Преображенська, 35а),  Єврейський молодіжний центр «Гілель» (вул. Приморський бульвар, 9); окремі заходи відбулися у креативному IT-просторі IQSpace (вул. Жуковського, 9) та у творчому просторі «Тепло» (вул. Велика Арнаутська, 59). Деякі заходи проводили у Одеському музеї західного та східного мистецтва (вул. Пушкінська, 9) та у Меморіальному музеї К.Г. Паустовського (вул. Чорноморська, 6).