Лікей

Рік заснування: 
2018
Тип проекту: 
Засновники проекту: 
Контактні дані: 
Email: 
k.demerza [равлик] gmail.com
Історія проекту: 

Стартап започаткований у червні 2018-го року громадською організацією «U: act». Ідея самого стартапу належить Катерині Демерзі (випускниця філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка), яка після закінчення бакалаврату не хотіла втрачати коло знайомих, з якими можна було б обговорювати та аналізувати різні філософські теми, а також розвивати навики мислення і читання філософських текстів. До розробки проекту долучилися випускники філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, серед яких Вероніка Пугач, Марія Атаманюк, Володимир Бурковець та Вікторія Орисюк.

Мета і концепція проекту: 

Розвиток культури мислення, гуманітарного знання, ораторської майстерності та практика теорії аргументації. Ми намагаємося створити простір взаємодії для людей, яким не вистачає філософії у житті, які б хотіли розвивати вміння мислити, знайомитися з однодумцями і покращувати рівень гуманітарної освіченості в суспільстві. Одне з головних призначень – надати альтернативу типовим формам викладання і вивчення філософії через проблематизацію культурних феноменів та їх обговорення. Наш ідеальний учасник вміє ставити під сумнів свої переконання, конструктивно критикувати і сприймати критику, захоплюється ідеями та інтелектуальними пошуками.

Цільова авдиторія: 

Авдиторією проекту є випускники і студенти філософських та інших гуманітарних факультетів, а також усі, кому не байдужа філософія. Кожну зустріч відвідують близько двадцяти осіб.

Формат і тематика: 

Плануючи черговий захід, ми ставимо питання-тему для дискусії, до неї формуємо список основної та допоміжної літератури, яка репрезентує три-чотири різні позиції. У коментарях на Facebook-сторінці заходу всі охочі взяти участь обирають сторону, яку вони хотіли б захищати. Спікером є той, хто під постом першим висловив бажання, а усі інші потрапляють у список очікування. Кожному спікеру ми допомагаємо сформувати коротку презентацію позиції. Як правило, спікер має повністю вжитися у роль особи, чиї погляди він представляє. Тобто, спікер говорить, ставить питання та захищає позицію від першої особи.

Протягом першого року існування проекту було проведено 6 зустрічей:

  • Китайська кімната (суперечка щодо штучного інтелекту та можливості розуміння між Джоном Серлем, Девідом Чалмерсом та Марвіном Мінскі).
  • Масова культура (обґрунтованість розрізнення масової та елітарної культури, сутність і впливи культури обговорювали Славой Жижек, Бернард Вальденфельс та Танія Модлескі).
  • Клонування (було представлено погляди на клонування людини з наукової, релігійно-філософської та філософської позицій).
  • Феномен жертви в європейській культурі (обговорювали Жан Бодрійяр та Майкл Фрейре).
  • Ідеології (сучасна криза ідеології, наявність ідеологій і механізм її роботи обговорювали Якоб Шапіро, Славой Жижек та Річард Рорті).
  • Сексуальні тіла (під час якої Зиґмунд Фройд, Моріс Мерло-Понті та Симона де Бовуар будуть обговорювати питання тіла та сексуальності). Далі плануються інші зустрічі на тему сексуальності, зокрема про сексуальні ідентичності та нові медіа сексуальності.
Суспільний ефект: 

Популяризація філософії, розкриття неоднозначності різних феноменів, зацікавлення слухачів до подальших пошуків.

Відзнаки та нагороди: 

Спеціальна відзнака Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018) за використання найбільш оригінального методу публічної гуманітарної комунікації (інтелектуальний театр).

Плани та перспективи розвитку: 

В межах платформи «Лікей» в подальшому планується розширення тематики і форматів зустрічей. Хочемо додати такі тематичні заходи як «Зустрічі по повільному прочитанню текстів», адже повільне читання текстів передбачає обирання фрагменту якогось філософського твору та його аналіз під час занять (філософська тектологія).

Також плануємо такий формат як «Філософські кінопокази», що сприятимуть популяризації філософії. Наразі існує чимало фільмів та серіалів, які містять чудовий матеріал для ілюстрації складний філософських концепцій на простих та зрозумілих прикладах. При тому для нас не є важливим з'ясування того, чи вкладали автори у свої твори ті думки і сенси, про які ми говоритимемо. Якщо матеріал для ілюстрації є, то ми його використовуємо, пропонуючи авдиторії також угледіти у ньому ці сенси, або заперечити нам в наявності певних філософських підтекстів.

Розширення формату ми вважаємо дуже перспективним, проте наразі наші основні зусилля спрямовані на утримання проекту на гідному рівні за рахунок добре підібраних тем та літератури.