Магелановий човен

Історія проекту: 

Проект задуманий та реалізований Павлом Бартусяком і Володимиром Олінкевичем у 2016 році в місті Львів. Назва проекту сягає корінням експедиції Фернана Магеллана, безперечним здобутком якої було доведення гіпотези про кулястість Землі й неподільність океанів. А ще Магелланова мандрівка засвідчила істинний масштаб планети. В свою чергу, розширення знань про території спровокувало розширення уявлень про світ як такий.

Якщо спроектувати цю історію на сучасний стан філософії, доведеться констатувати, що, незважаючи на значний «територіальний» потенціал, вона дуже часто задовольняється «життям» на давно відкритих землях. Філософія – діяльність напрочуд творча, попри те, сценарії її розгортання вельми обмежені, а репертуар давним-давно став класичним.

Мета і концепція проекту: 

Автори проекту «Магеллановий човен» щонайперше прагнули розширити філософський репертуар та внести хоч якусь інтригу до існуючих сценаріїв. Простіше кажучи, філософія в рамках проекту знаходить вихід на територіях живопису, фізики, біології, літератури тощо. Якщо філософія наважилась покинути академічні мури й відкривати нові світи, то має це робити з новим контентом, новими картами, з якісно іншою навігацією. Неформальне публічне вираження додає нових сенсів філософії лише за умови тотальної деакадемізації й дестереотипізації. Себто відтворення класичних/академічних філософських сценаріїв у публічному просторі нівелює саму спробу публічного розгортання. Тому «Магеллановий човен» робить акцент на нових, нестандартних, нетипових ролях філософії, а також на новому контенті. На думку авторів проекту, філософія повноцінно здатна функціонувати лише у формі не-філософії.

Формат і тематика: 

Приблизно раз на два місяці відбувається лекція-бесіда В. Олінкевича та П. Бартусяка  у різних локаціях Львова.

Тематика різноманітна (живопис, література, наука, кінематограф, філософія тощо). Станом на кінець 2018 року бцло організовано 18 лекцій-бесід, зокрема:

  • Відчуття Ф.С. Фіцджеральда і Г. Міллера у сенсах філософського постмодерну Франції.
  • Супрема Казимира Малевича.
  • Логіка крику. Реальність художника Френсіса Бекона.
  • Буковскі. Коли прориває труби.
  • Абсент Едуарда Мане.
  • Філософія у живописі. Ван Гог і Гайдеґґер.
Спікери / автори: 

Спікерами проекту є самі його організатори.

Відзнаки та нагороди: 

Спеціальна відзнака Першого всеукраїнського конкурсу філософських стартапів (2018) П. Бартусяку й В. Олінкевичу за найбільший індивідуальний внесок у філософський стартап.

Де проходять заходи: 

Львів, Книгарня «Є» (проспект Свободи, 7), Арт-центр «Дзиґа» (вул. Вірменська, 35) та інші локації Львова.