Метанойя
Філософський альманах

Рік заснування: 
2010
Тип проекту: 
Поточна команда проекту: 
Контактні дані: 
Email: 
sp.balinchenko [равлик] gmail.com
Історія проекту: 

Історія проекту сягає корінням дискусійного клубу «Філософський бейт-мідраш» (керівник – Світлана Балінченко), а також конкурсу філософських есеїв «ДІАЛОГіЯ», що був започаткований 2008 року в Горлівському державному педагогічному інституті іноземних мов (ГДПІІМ). Ці проекти передбачали написання студентами творчих робіт і проведення циклу філософських дискусій з метою відновлення популярних в інституті «Риторських баталій» (керівник – Т. Кононенко). Сам філософський альманах видається від 2010 року, коли виникла ідея публікації збірки за результатами обговорень конкурсних есеїв. Редакторами, а згодом – консультантами студентської редколегії стали С. Балінченко і Т. Кононенко – викладачі кафедри філософії та політології інституту.

Від початку альманах виходив російською та українською, а від другого випуску в 2012 році також англійською мовою. Третій випуск було заплановано на весну 2014 року, але продовжувати проект в Горлівці не було можливості. Після перерви, 2017 року, вийшов третій випуск, вже в Чернівцях. Змінилася концепція видання: відтоді студенти-нефілософи мають змогу презентувати свої концепції і роздуми, фотографії, колажі, афоризми і навіть проекти пам’ятників філософської тематики. Тоді ж передмова альманаху перетворилася на полілог коротких есеїв фахівців з України, Ізраілю і Германії та написана мовами історично сформованих громад Чернівців: українською, німецькою, польською, російською та румунською, а також мовою ідиш. У випуску 2018 року реалізовано ідею залучення до діалогу учнів і студентів інших навчальних закладів, отже, впродовж чотирьох років до створення альманаху долучилися автори та консультанти з Горлівки, Чернівців, Кривого Рогу, Лужан, Києву, Геттінгену (Німеччина) та Бар-Ілану (Ізраїль).

Мета і концепція проекту: 

Філософський альманах має на меті надання студентам, що зацікавились філософією, незалежно від їх спеціальності, можливості публікувати власні літературно-філософські твори та завдяки цьому обмінюватись ідеями, дискутувати, а також поєднувати реальні обговорення (наприклад, у форматі дискусійного клубу) з формуванням текстового простору. Через тексти автори вступають у діалог з відомими мислителями різних епох, критично осмислюють і окреслюють проблематику взаємодії людини зі світом. Збірник передбачає також зворотній зв'язок: відгуки, есеї, полемічні висловлювання неодноразово ставали темами подальших дискусій.

Цільова авдиторія: 

Студенти, що зацікавились філософією, поза залежності від їхньої спеціальності.

Формат і тематика: 

Відкритий журнал філософських есеїв та проектів для студентів всіх спеціальностей під керівництвом студентської редколегії. Формат проекту зазнавав трансформацій. У 2010-2012 роках це – дискусійний клуб «повільного» читання філософських текстів, «Філософський бейт-мідраш» та конкурс студентських есеїв (спеціалізація учасників проекту – філологія). У 2017-2018 роках – філософський альманах «Метанойя», збірка філософських текстів, фотографій, афоризмів, проектів (макетів-розгорток), кросвордів, тестів, колажів тощо, укладених студентами різних спеціальностей за участю студентської редколегії і фахівців-консультантів (спеціалізація – філософія, філологія, культурологія). Автори мають змогу презентувати свої концепції і роздуми, фотографії, колажі, афоризми і навіть проекти пам’ятників філософської тематики.

Спікери / автори: 

Авторами альманаху є студенти, що зацікавились філософією, поза залежності від їхньої спеціальності.

Публічний розголос: 

Під час активної дії проекту у форматі клубу (2010-1012) він був представлений у соціальних мережах, утім, посилання деактивовані від 2013-2014 року. Наразі журнал виходить у паперовому вигляді та не представлений окремо в мережі інтернет. Утім результати фотоконкурсів та конкурсів есеїв, що опубліковані в журналі, а також окремі обговорення висвітлюються у Facebook-групах кафедри філософії Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Відзнаки та нагороди: 

Спеціальна відзнака за стійкість і найбільш оригінальне й довготривале видання в царині публічної філософії (Перший всеукраїнський конкурс філософських стартапів, 2018).

Фінансова стратегія: 

Виключно безкоштовна публікація для авторів. Можливості фінансування організатори винаходять шляхом фандрайзингу.

Плани та перспективи розвитку: 

У планах – розробка проекту «Антиномія» за зразком відомих антиконференцій та наукових пародій, в якому літературно-філософські «дослідження» друкуватимуться окремою рубрикою. Також планується залучення до публікації роздумів та есеїв в «Метанойї» слухачів інтерактивних лекцій з філософії (проект «Філософська лабораторія» кафедри філософії ЧНУ та ЧОУНБ ім. М. Івасюка). Потенційно це має призвести до ще однієї трансформації формату проекту – від студентського до більш загального видання.