Plato’s Cave

Рік заснування: 
2018
Тип проекту: 
Поточна команда проекту: 
Контактні дані: 
Email: 
info [равлик] platoscave.com.ua
Історія проекту: 

Навесні 2017 року дві захоплені філософією дівчини (Ксенія Зборовська та Олена Костенко) створили площадку інтелектуального розвитку «Art of Mind». Вони мали на меті показати молоді Києва, що філософія – це не лише академічні мудрування, а й альтернативні варіанти світоглядів, якими ми послуговуємось щодня у своєму буденному житті. Майже від початку цієї ініціативи виникла ще одна: Руслан Мироненко, який брав активну участь в роботі Art of Mind як спікер та оператор, задумав утворити певну системну єдність філософського контенту через поєднання живих лекцій, відео-матеріалів, статей, блогів тощо для популяризації цих матеріалів серед інтелектуальної спільноти та спрощення доступу до них. Так утворилась об’єднуюча структура - Plato’s Cave: спочатку як Youtube-канал, а наразі – ще й як сайт, спільнота у Facebook та offline-простір для спілкування.

Мета і концепція проекту: 

Розповсюдження та популяризація вітчизняних і зарубіжних досліджень у сферах гуманітарних та соціальних наук. Особливу увагу приділено філософії, як основі самостійного мислення та критичного ставлення до інформації. Важливо, щоб відвідувачі проекту не лише вбачали в ньому альтернативу звичному «ентертейнменту» (театрам, кіно тощо), а й могли ставити собі конкретні цілі самовдосконалення, зростаючи від курсу до курсу, поглиблюючи свої знання та ґрунтовність власного зацікавлення в обраній сфері філософії.

Формат і тематика: 

Від самого початку організатори проекту зробили акцент на свободі вибору як для слухачів, так і для спікерів. Спікери вільно обирають мову спілкування і теми, що їх найбільше цікавлять; слухачі завжди можуть обрати щось близьке для себе з розмаїття тем, що представлені у Plato’s Cave: філософія, психологія, мовознавство, музика, мистецтво. Є можливість вибору між платними та безкоштовними зустрічами, лекціями відомих спікерів та початківців, теоретичними чи суто практичні темами. Головне – щоб цей вибір слухач робив сам, «мав мужність користуватись власним розумом». У межах проекту відбувається близько 12-14 зустрічей на місяць. Серед обговорюваних тем – філософія і культура Сходу, семіотика, гра, особистість, інтелект, логіка та антилогіка, мистецтво, кіно і навіть секс. На дату Конкурсу в межах проекту проведено понад 50 зустрічей.

Спікери / автори: 

Станом на кінець 2018 року спікерами проекту ставали понад 40 фахівців з Києва, Львову, Одеси та навіть Естонії. Серед найцікавіших лекції, кожну з яких відвідали від 30 до 60 осіб: «Мистецтво, релігія і секс» (Вахтанґ Кебуладзе, курс із 4 лекцій), «Рубежі філософської ойкумени» (Лариса Гармаш), «Нейропсихологія прийняття рішень» (Наріман Дарвішов), «Язык музыки» (Олександр Пустовіт), «Розум: свобода, критика, рефлексія» (Тарас Лютий), «Казус євгеніки» (Олег Хома) та ін.

Публічний розголос: 

Наприкінці 2018 року Facebook-сторінка проекту нараховувала понад 2.5 тисячі вподобань та понад 2.8 тисяч підписників, а канал Youtube – понад 100 відео. Окрім записів лекцій та дискусій Art of Mind і  Plato’s Cave, а також інших українських проектів публічної філософії (Сafe philosophique lviv, Club of Creative Philosophy) на каналі також доступні відеозаписи презентацій книжок, лекційних курсів КНУТШ, а також відео-курси, створені спеціально для каналу, як-от міні-курс за «Медитаціями» Декарта з Олегом Хомою (Київ/Вінниця), курс «Вступ до екзистенційної філософії» з Андрієм Дахнієм (Львів), «Вступ до мислення Джанабатісти Віко» з Іваном Іващенко (Київ). Створено сайт, де доступні переклади текстів сучасних філософів, есеї, блоґи, інтерв‘ю.

Співпраця: 
Організатори проекту активно співпрацюють з іншими майданчиками публічної філософії в Україні. Наприклад, на Youtube-каналі доступні відео від Сafe philosophique Lviv та Club of Creative Philosophy (Київ). Один з циклів лекцій Art of mind за назвою  «Філософія та культура Сходу» був проведений спільно із Сходознавчім гуртком Києво-Могилянської Академії з перспективами подальшої співпраці.
Відзнаки та нагороди: 

Номінація на Гран-прі Першого Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів, а також спеціальна відзнака за найбільший успіх в найкоротший час і гідне поваги прагнення до співпраці з іншими майданчиками публічної філософії в країні.

Фінансова стратегія: 

Оскільки організатори проекту вболівають за популяризацію філософії, майже половина заходів – безкоштовна, а записи майже всіх лекцій (навіть платних) розміщуються у відкритому доступі на Youtube-каналі. Фінансування залишається головною проблемою проекту. Утім, наразі вибудовано гнучку систему проведення лекцій: оренда приміщення, монтаж відео, гонорари спікерів, організація безкоштовних зустрічей (цикли Art of Mind, презентації книг та інші подібні заходи від Plato’s Cave) покриваються за рахунок прибутку з платних лекцій. Власними зусиллями було придбано проектор, який потребує більшість спікерів, техніку для відеомонтажу, мікрофон, столи та інші речі першої необхідності. У планах – придбання ще однієї відеокамери для покращення якості відеоконтенту.

Плани та перспективи розвитку: 

Організатори проекту планують залучати більш широке коло спікерів із суспільної проблематики, зокрема фахівців у сферах філософії, психології, історії, соціології, юриспруденції та ін. У далекій перспективі – залучення закордонних спеціалістів як для онлайн-формату, так і для живих зустрічей у Києві.

Де проходять заходи: 

Наразі заходи проекту відбуваються у місті Києві за адресою: вул. Верхній Вал 22, цокольний поверх кафе «Волконський». Орґанізатори наголошують на тому, що орендують це приміщення тільки для зустрічей та не доступні за цією адресою постійно.