Позиція
Міський філософський клуб

Рік заснування: 
2002
Тип проекту: 
Засновники проекту: 
Поточна команда проекту: 
Контактні дані: 
Email: 
migeya [равлик] ukr.net
Історія проекту: 

Перше засідання клубу «Позиція» відбулося у приміщенні Миколаївської науково-педагогічної бібліотеки задовго до спалаху публічних філософських проектів – восени 2002 року. Тож, «кафе-філо» у Львові, Дніпрі та інших містах значно поступаються миколаївській ініціативі за часом виникнення. Ідея проекту належить кандидату філософських наук Валентині Мітіній, на той час викладачу Миколаївського державного педагогічного університету. Вона ж стала куратором новоствореного клубу, який отримав назву «Літературно-філософський клуб «Перспективи». Проте, клубові не вистачало демократичності і водночас академічності обговорення проблем. Тому виникла ідея побудувати новий клуб як дискусійне зібрання на кшталт давньогрецьких дискусій: основний оратор (він же ведучий) проголошує свій тезис щодо певної теми і пропонує його для критичного обговорення. 2007 року затвердили цю нову концепцію та внесли зміни у назву клубу, який став «дискусійним клубом «Позиція» (майже весь матеріал з історії клубу узятий з архіву заступника бібліотеки  Катерини Тимченко, активно підтримувала діяльність клубу. На превеликий жаль, її вже немає з нами).

Мета і концепція проекту: 

Формування глибокого суспільного інтересу до філософських знань та їх популяризація, а також сприяння розбудові активної свідомої громадянської позиції особистості та прищеплення навичок критичного, творчого мислення.

Цільова авдиторія: 

Авдиторією проекту від його заснування і дотепер є здебільшого викладачі і студенти вищих навчальних закладів Миколаєва. Цікаво, що досить часто викладачі миколаївських університетів приводять своїх студентів, заохочуючи їх певними преференціями, але після засідань клубу ті продовжують відвідувати засідання цілком свідомо, аргументуючи це тим, що їм «стало цікаво». В клубній авдиторії також чимало представників «третього віку».

Формат і тематика: 

Засідання клубу проходять щомісяця за винятком літнього періоду, кожен третій четвер. Відсутність засідань влітку пояснюється відсутністю основного «контингенту» клубу. Основний оратор (він же ведучий) проголошує свій тезис щодо певної теми і пропонує його для критичного обговорення.  За спостереженнями організаторів, останнім часом найбільшу зацікавленість як студентів, так і членів клубу викликають теми прикладної філософії, філософії творчості, філософії як методології.

Спікери / автори: 

Доповідачами-модераторами запрошують представників фактично усіх прошарків суспільства, котрим є що сказати стосовно актуальних тем сьогодення. Організатори вважають важливим залучати як доповідачів, у першу чергу, «людей, які горять», тобто тих, хто закоханий у свою справу. Проте, звісно, усі доповіді мають бути побудовані з аргументованим філософським підходом.

Публічний розголос: 

Матеріали засідань філософського клубу, а також оголошення про його чергові збори,  доступні на сайті Миколаївської науково-педагогічної бібліотеки, де клуб має власну сторінку. Відгуки про діяльність та ефект клубу, його презентації, рецензії, обговорення тощо неодноразово були висвітлені у місцевих засобах інформації: теле-радіопередачах, публікаціях у газетах і журналах, зокрема: Шпачинський, І. (2017). Миколаївський міський дискусійний клуб «Позиція» – до 80-річчя Миколаївської області (екскурс у минуле і сьогодення). В: Збірка матеріалів обласного дослідницького форуму (20 вересня 2017 року). Миколаїв: Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти).

Відзнаки та нагороди: 

Спеціальна відзнака Першого Всеукраїнського конкурсу філософських стартапів за найбільш довготривалий проект у царині публічної філософії (2018).

Плани та перспективи розвитку: 

У планах – проведення засідань клубу у вищих навчальних закладах Миколаєва. При цьому важливо надавати студентам самим пропонувати теми, які їх цікавлять. Те ж саме стосується і так званого «університету третього віку», оскільки досить велика кількість його представників теж представлена в клубній авдиторії.

Де проходять заходи: 

Засідання клубу відбуваються здебільшого у приміщенні Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва (вул. Адміральська, 31).