Семінар дослідників східних філософій

Рік заснування: 
2006
Тип проекту: 
Засновники проекту: 
Історія проекту: 

Перше засідання Семінару дослідників східних філософій відбулося в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди 2006 року. Ідея створення постійно діючого семінару, присвяченого різнобічному дослідженню філософсько-релігійних традицій Сходу, належить співробітнику відділу історії зарубіжної філософії, історику філософії Юрію Завгородньому. Його ініціативу активно підтримали колеги – Анастасія Стрелкова, Сергій Капранов та Олег Ярош, котрий з травня того ж (2006) року очолив новий інститутський сектор – сектор історії східної філософії. Це було цілковито нове явище в українській академічній філософії, адже галузь філософського сходознавства ніколи раніше не була представлена в стінах вітчизняної Академії наук.

Формат і тематика: 

Семінар діє на постійній основі. Засідання відбуваються щомісяця в останній вівторок – за винятком літніх та різдвяних канікул в липні, серпні та грудні. Першу половину засідання відведено для доповіді, друга ж половина має характер діалогу у формі запитань до доповідача та спільного обговорення (дискусії), завершує засідання рубрика новин і неформальне спілкування за чашкою чаю або кави. Час від часу основна частина засідання може проходити також в форматі спільного обговорення або круглого столу.

Станом на кінець 2018 року проведено 117 засідань, присвячених найрізноманітнішим проблемам таких філософсько-релігійних традицій Сходу, як: буддизм, індуїзм, джайнізм, даосизм, конфуціанство, арабська, єврейська філософія тощо; а також проблемам філософського діалогу Сходу і Заходу, загальнотеоретичним питанням, обговоренню наукових заходів (конференцій та ін.), стажувань, шкіл, книжкових видань тощо.

Відзнаки та нагороди: 

Спеціальна відзнака за розвиток принципово нового у вітчизняній новітній традиції напряму філософських досліджень.

Плани та перспективи розвитку: 

У планах організаторів семінару – друк матеріалів виступів у новому, спеціалізованому фаховому журналі, спеціально присвяченому східній філософській проблематиці, створення якого планується найближчим часом в Інституті філософії, робота над перекладами оригінальних текстів та розробка української перекладної термінології, використання досвіду та напрацювань семінару для проведення спеціалізованих наукових конференцій, у перспективі також і міжнародних. Однак головною метою, яку бачать перед собою організатори семінару, є створення особливої лабораторії думок, місця у часі і просторі, де в діалозі двох систем мислення – східної і західної – зможе народитися нове знання, зможуть відкритися нові горизонти пізнання людиною себе і світу, адже у пошуку відповіді саме на ці запитання з давніх-давен перебувають і Схід, і Захід.